Wrocław – turystycznie w stolicy Dolnego Śląska – część pierwsza

Wcześniej pisałem głównie o zagranicznych miastach, tym postem rozpoczynam jednak wędrówkę również po polskich znanych miastach, miejscach i atrakcjach turystycznych, zgodnie z przysłowiem “cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Na początek Wrocław, czyli stolica województwa dolnośląskiego, co z grubsza pokrywa się z historycznymi terenami Dolnego Śląska (chociaż dolnośląskie to oczywiście nie tylko Dolny Śląsk). We Wrocławiu byłem już wielokrotnie, chociaż największa liczba moich wizyty w tym mieście przypada na lata dziecięce. Wrocław wtedy postrzegany był jako stare, zniszczone i brudne miasto. I powiem, że przyjeżdżając tam rzeczywiście takie wrażenie KIEDYŚ się odnosiło i tak ja przez długi czas to miasto postrzegałem. Przez wiele lat Wrocław zainwestował jednak wiele pieniędzy w renowację i przebudowę miasta. TERAZ muszę stwierdzić, że jest to chyba jedno z najciekawszych miast zachodniej polski, które coraz śmielej rozpycha się na turystycznej mapie polski, dzięki przemyślanej kampanii reklamowej i… ciekawym atrakcjom w mieście i okolicach. Mało kto nie zna chyba reklam Dolnego Śląska z telewizji?

wroclaw

Do Wrocławia najłatwiej dotrzeć pociągiem lub samochodem. Większość atrakcji samego miasta znajduje się w samym centrum, a więc praktycznie w zasięgu pieszej wycieczki. Jeśli przyjeżdżamy do Wrocławia samochodem najlepiej zostawić samochód gdzieś w centrum. Niestety parkingów jest jak na lekarstwo, ale to zmora wszystkich starych miast. Jeśli jednak przyjeżdżamy w celach turystycznych, najwygodniej będzie nam zostawić nawet na cały dzień samochód na jednaj z galerii w centrum. Najlepsze miejsca to Galeria Dominikańska (blisko starego rynku i Ostrowa Tumskiego) lub Pasaż Grunwaldzki (w połowie drogi między zoo i halą stulecia, a Ostrowem Tumskim). Stąd spokojnie na pieszo dojdziemy we wszystkie miejsca, a dodatkowo parkowanie nie powinno zrujnować naszego budżetu. Całodniowe parkowanie (ok. 7 godzin) to ok. 20zł. Ja wybrałem Galerie Dominikańską.

most_tumski_z_archikatedra_sw_jana_chrzciciela_w_tle

Stąd zaledwie kilka kroków do najstarszej części Wrocławia. Wystarczy udać się na północ, przejść przez Most Piaskowy, aby znaleźć się na Wyspie Piasek. Następnie za kościołem Najświętszej Marii Panny (warto zajrzeć do środka, niestety zwiedzanie całości nie jest możliwe) skręcamy w prawo i przez Most Tumski (zakochani mogą zostawić na nim swoją kłódkę) wejdziemy na teren Ostrowa Tumskiego.

ostrow_tumski_z_dawnym_sierocincem_w_tle

 Jest to najstarsza, zabytkowa część Wrocławia. Idąc w stronę Archikatedry św. Jana Chrzciciela (kierujemy się na dwie wysokie wieże, po prawej i po lewej mijamy same historyczne i piękne odnowione budowle, jak dawny sierociniec, pałac arcybiskupi, itd.

ostrow_tumski_-_jeden_z_budynkow

Wszystko jest ładnie opisane po polsku i angielsku, wystarczy przeczytać dyskretne, ale czytelne tabliczki na ścianach. Warto zaglądać w zaułki i podwórza, za którymi często kryją się kolejne atrakcje, czy ogrody.

archikatedra_wroclawska_sw_jana_chrzciciela

Główną atrakcją Ostrowa Tumskiego jest oczywiście Archikatedra Wrocławska św. Jana Chrzciciela, która wprawdzie jest już czwartą katedrą zbudowaną w tym miejscu.

archikatedra_wroclawska_sw_jana_chrzciciela_-_prezbiterium

Wstęp do kościoła jest oczywiście darmowy, warto jednak kupić bilet (symboliczne 5 zł) za wjazd na wieżę katedry.

archikatedra_wroclawska_sw_jana_chrzciciela_-_wnetrze

Z góry rozpościera się piękny widok na sam Ostrów Tumski, jak i na cały Wrocław. Wieże mają niecałe 100 m, ale winda wjeżdża na wysokość tarasu wokół hełmu, czyli na wysokość ok. 60 m.

widok_na_ostrow_tumski_i_wroclaw_z_wierzy_archikatedry_wroclawskiej

Kolejną atrakcją Ostrowa Tumskiego jest ogród botaniczny, jednak cena biletu wstępu (15zł), jest dla mnie wręcz zaporowa. Opcja dla chętnych.

ogrod_botaniczny

Z Ostrowa Tumskiego już blisko do Starego Rynku. Wystarczy wrócić przez Most Tumski, tym razem jednak zaraz za mostem warto skręcić w lewo w stronę Mostu Piaskowego.

bulwa_piotra_wlostowica_na_wyspie_piasek_z_otrowem_tumskim_w_tle

Dzięki temu przejdziemy Bulwarem Piotra Włostowica, na którym znajduje się Przystań Kardynalska skąd odpływają wycieczkowe statki, m.in. do wrocławskiego zoo.

parostatek_-_okolice_przystan_kardynalska_na_wyspie_piasek

Gdy przejdziemy przez Most Piaskowy, na wysokości Hali Targowej skręcamy w prawo ulicę Uniwersytecką, a następnie w trzecią ulicę w lewo (ul. Kuźnicza), która zaprowadzi nas już na rynek.

Ciąg dalszy nastąpi…

Comments are closed.