Jezioro Niesłysz i Niesulice

Jezioro Niesłysz (zwane także Niesulickim) to największe jezioro Pojezierza Łagowskiego o wymiarach 4,7 × 1,7 km, powierzchni blisko 5 kilometrów kwadratowych i głębokości 35 metrów. Położone jest wśród pięknych lubuskich lasów i posiada naprawdę czystą wodę. Po jeziorze jest zakaz pływania sprzętem motorowym (zakaz nie dotyczy oczywiście WOPR), więc możemy delektować się ciszą lub jezioro zwiedzić kajakiem, rowerem wodnym lub żaglówką. Jezioro położone jest zaledwie 20 min od Świebodzina, i tyle samo od skrzyżowania dróg A2 i S3. Dzięki temu dojazd z północy lub południa województwa lubuskiego zajmuje mniej niż godzinę. Dogodne położenie przy drogach tranzytowych sprawia, że jezioro jest także chętnie odwiedzane przez turystów z zagranicy.

Niesulice_1

Głównym ośrodkiem turystycznym nad Jeziorem Niesłysz jest mała wieś Niesulice (gm. Skąpe), położona na południu jeziora. Tutaj skupia się najwięcej ośrodków wypoczynkowych, znajduje się baza ZHP oraz jedyna nad jeziorem publiczna i bezpłatna plaża. Gminna plaża jest jednak niewielka i posiada jedynie niezbędną infrastrukturę. Plaża to de facto nie dzieło gminy, a spadek po nieistniejącym już ośrodku wypoczynkowym LUMEL, który nie istnieje już jednak od wielu lat. Od tego czasu plaża podupadała, dopiero kilka lat temu została nieco odświeżona i zbudowany nowy pomost, a do plaży doprowadzono chodnik prowadzący od głównej drogi. Głównym problemem w całej miejscowości jest brak miejsc parkingowych. Dopiero niedawno przy drodze prowadzącej od Skąpego powstał leśny parking, od którego najbliżej jest do darmowej plaży. Parkowanie poza wyznaczonymi miejscami może grozić mandatem – zwłaszcza w sezonie letnim strażnicy i policja są w tym rejonie bardzo aktywni (lepiej chyba wlepiać mandaty, niż zbudować parking?).

Niesulice_2

Kolejnym miejscem, zdecydowanie godnym polecenia, jest Ośrodek Wypoczynkowy Kormoran, największy ośrodek nad Jeziorem Niesłysz. Ośrodek jest czysty i zadbany, praktycznie co roku pojawia się na nim coś nowego. Dla wypoczywających dostępne są 3 pomosty, plaża piaszczysta i kąpielisko,  przystań wędkarska, wypożyczalnia sprzętu wodnego i hangar żeglarski, a także 2 kawiarnie (bary) i stołówka. Oprócz tego są place zabaw, jak i miejsca do plażowania w cieniu (na trawie), czy miejsca do gry np. w piłkę. Wstęp na ośrodek dla osób nie z noclegu jest płatny, płatny jest także parking przy ośrodku.

Niedaleko gminnej plaży znajduje się przystań żeglarska LUMEL, gdzie również możemy wypożyczyć sprzet pływający. Ceny są konkurencyjne, więc sprzęt zazwyczaj rozchodzi się w mgnieniu oka.

Niesulice_3

Innym miejscem, gdzie można dostać się nad wodę jest wieś Przełazy na zachodnim wybrzeżu. Stan drogi pozostawia jednak wiele do życzenia, a w samej wsi brak praktycznie infrastruktury dla turystów.

Dookoła jeziora jest również kilka bardziej dzikich miejsc do wypoczynku nad wodą. Całe jezioro można obejść, jednak miejscami może być to utrudnione (drogi leśne, nieuregulowane). Na większości ośrodków plaża jest ogólnodostępna (darmowa), wyjątkiem jest wspomniany wyżej Kormoran.

Przez jezioro prowadzi także trasa kajakowa Ołobok – Lubrza, nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby pokusić się o dotarcie nad jezioro drogą wodną.

Niesulice_4

Długość linii brzegowej i powierzchnia jeziora powinna sprawiać, że nawet przy dużej liczbie osób wypoczywających nad wodą, można znaleźć kawałek miejsca dla siebie. Niestety to tylko teoria, bowiem gminy Skąpe i Lubrza (na granicy których leży jezioro), niewiele robią by z jeziora zrobić atrakcję turystyczną.

Comments are closed.