Świeradów Zdrój

Świeradów Zdrój w Górach Izerskich to przede wszystkim znana w Polsce, ale i zagranicą (głównie w Niemczech) miejscowość uzdrowiskowa. Wśród miłośników nart to także mały, ale nowoczesny ośrodek narciarski, a dla lubiących chodzić po górach – dobry punkt wypadowy na trasy dla niezaawansowanych. Stosunkowo “płaskie” szlaki sprawiają, że w trasę może wybrać się mało doświadczony turysta. Dzięki temu wiele okolicznych szlaków znakomicie nadaje się dla rowerzystów, których w sezonie letnim spotkamy całkiem sporo.

SwieradowZdroj_kolejka-gondolowa

Najwyżej położonym punktem w okolicy Świeradowa Zdroju jest Stóg Izerski (1107 m n.p.m.). Możemy oczywiście wejść na niego pieszo (miejscowość położona jest ok. 450 m niżej). Dla co bardziej leniwych (lub z gorszą kondycją) na górę można wjechać nowoczesną koleją gondolową, która zimową porą na szczyt trasy zjazdowej zabiera miłośników białego szaleństwa, a w lecie turystów, spacerowiczów i rowerzystów. Z górnej stacji kolejki możemy udać się do położonego obok schroniska na Izerskim Stogu lub na sam szczyt (jeszcze 47 m w górę, ok. 15 minut).

SwieradowZdroj_szlak

Możemy wybrać też nieco dłuższe i dalsze lokacje (szczyt Smerk, Polana Izerska, Hala Izerska, Czerniawa Zdrój). Dla odważnych i przygotowanych kondycyjnie jest także trasa do Szklarskiej Poręby.

SwieradowZdroj-DomZdrojowy1

Jeśli wybieramy się do Świeradowa Zdroju tylko pospacerować i pooddychać świeżym powietrzem, na pewno musimy zawitać do najbardziej znanego budynku w mieście.

SwieradowZdroj-DomZdrojowy2

Jest nim zabytkowy Dom Zdrojowy ze znajdującą się w nim pijalnią wody mineralnej (1 zł za kubeczek). Woda ma wyraźny metaliczny posmak z uwagi na wysoką zawartość żelaza.

SwieradowZdroj_pijalnia

W mieście rażą jednak dwie rzeczy – brak tabliczek z nazwami ulic na skrzyżowania (mimo, że prawie na każdym skrzyżowaniu są tabliczki kierunkowe do poszczególnych sanatoriów) i nastawienie lokalnej gastronomii głównie na niemieckiego kuracjusza (w większości lokali reklamy i menu zaczynają się po niemiecku). Niemiecki turysta jest na pewno zamożniejszym klientem, ale po pewnym czasie zaczynamy się czuć trochę nieswojo w polskiej przecież miejscowości.

Comments are closed.