Wieże (widokowe) w Przemęckim Parku Krajobrazowym – rowerem

Wybierając się w rejony Przemęckiego Parku Krajobrazowego, poza niewątpliwymi walorami przyrodniczymi, jedną z ciekawszych atrakcji jest możliwość podziwiania okolicy z wież widokowych. Obserwację można prowadzić z czterech punktów obserwacyjnych: z 3 wież drewnianych (Dominice, Olejnica, Siekowo) oraz z wieży kościoła w Kaszczorze. Najlepszym środkiem transportu jest tu rower i jest to bardzo fajna całodniowa wycieczka.

Aby zobaczyć 3 drewniane wieże będziemy musieli rowerem przejechać ok. 50 km, co zajmuje blisko 3,5-4 godziny tempem spacerowym. Moja średnia prędkość wyniosła niecałe 15 km na godzinę. Warto jednak pamiętać, że wejście na każdą wieżę to dodatkowy czas. Tylko 3 drewniane wieże to ok. 250 schodów do góry i tyle samo w dół. Nawet krótka wizyta na każdej wieży sprawia, że do czasu wycieczki należy dodać ok. godzinę. Tak więc całą trasę należy obliczyć na co najmniej 5 godzin, jeśli zechcemy jechać dalej do wieży kościoła w Kaszczorze – dodajmy jeszcze godzinę.

Przemęcki Park Krajobrazowy - wieże widokowe

Przemęcki Park Krajobrazowy – wieże widokowe

Sugeruję zacząć w miejscowości Boszkowo-Letnisko nad Jeziorem Dominickim. To dobry punkt startowy z uwagi na możliwość wygodnego zaparkowania (darmowych parkingów jest jednak niewiele, pozostałe są płatne – ok. 10 zł za dzień). Boszkowo-Letnisko ma poza tym doskonałą bazę noclegową i gastronomiczną, więc po wycieczce będziemy mogli się posilić lub przenocować. Trasa jest łatwa, lekka i przyjemna (prowadzi praktycznie cały czas po płaskim), a także w dużej mierze bezpieczna – 90% trasy prowadzi po ścieżkach rowerowych, drogach leśnych lub polnych (szutrowych). Tylko niewielkie odcinki przebiegają drogami asfaltowymi, ale są to trasy o niewielkim natężeniu ruchu samochodowego.

Z Boszkowa-Letniska ruszamy leśną dróżką biegnącą wzdłuż wschodniego brzegu jeziora i kierujemy się do Dominic położonych na południowym krańcu jeziora. W pewnym momencie leśna ścieżka zacznie prowadzić w górę i wzdłuż płotu ośrodka wypoczynkowego wyjedziemy na asfalt. Skręcamy w prawo i jedziemy dalej do Dominic. Gdy dojedziemy do Dominic, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w kierunku Włoszakowic. Tu czeka nas podjazd po spore wzniesienie, ale to praktycznie jedyny taki podjazd. Na szczycie wzniesienia, zaraz gdy po lewej zaczynają się pola, a kończy las, skręcamy w prawo w las w kierunku stacji uzdatniania wody. Po chwili skręcamy w prawo i już po 100 metrach po lewej zobaczymy pierwszą wieżę widokową. To najmniejsza z wszystkich wież, ale położona jednak na sporym wzniesieniu, więc z bardzo ładnym widokiem na Jezioro Dominickie.

Wieża widokowa w Dominicach

Wieża widokowa w Dominicach

Po wizycie na wieży kierujemy się drogą dalej w dół i w lewo. Gdy wyjedziemy z powrotem w Dominicach na szutrową drogę skręcamy w lewo i zaraz w prawo w kierunku Górska. Tu będzie nas prowadził szlak rowerowy i tym szlakiem jedziemy przez las, aż dojedziemy do skrzyżowania w Górsku. Tutaj skręcamy w prawo zgodnie z drogowskazami na Olejnicę. To praktycznie jedyny dłuższy asfaltowy odcinek na trasie, ale już po kilku minutach powinniśmy dojechać do Olejnicy. Na skrzyżowaniu, za sklepem skręcamy w lewo. Gdy przejedziemy nad kanałem, po lewej zobaczymy parking i kierunkowskaz do wieży widokowej. Skręcamy w las i już po 100 metrach dotrzemy do drugiej wieży. Ta jest zdecydowanie wyższa, ale najwyższy poziom jest tylko nieznacznie ponad koronami drzew, więc widok jest “taki sobie”.

Uwaga! Od końca marca 2017 wejście na wieżę widokową w Olejnicy jest zabronione (zapewne ze względu na pogarszający się stan budowli) o czym informuje odpowiedni komunikat przy wejściu. Wieża była także ogrodzona taśmą, ale obecnie taśma ta została zerwana (maj 2017).

Wieża widokowa w Olejnicy

Wieża widokowa w Olejnicy

Od drugiej wieży opcjonalnie możemy pojechać do Kaszczora, aby wejść na wieżę betonową w kościele poewangelickim (punkt widokowy jest dostępny tylko w niedzielę po 15:00). Jeśli wybieramy tą opcję, gdy jedziemy od wieży, to skręcamy w prawo i szlakiem niebieskim kontynuujemy do Osłonina, a następnie do Kaszczora. W Kaszczorze skręcamy w lewo i mijamy po prawej kościół z czerwonej cegły, a kilkaset metrów dalej zobaczymy następny kościół i tym samym nasz kolejny cel. Stąd wracamy do centrum Kaszczora, skręcamy w lewo i za chwilę w prawo w polną drogę na szlak czerwony w kierunku Punktu Lehmana. Gdy dotrzemy do Punktu Lehmana jedziemy dalej prosto w kierunku Perkowa i Przemętu (po drodze można jeszcze zobaczyć Kanapę Napoleona), aż wjedziemy na szklak niebieski prowadzący z Olejnicy (z poprzedniej wieży).

Wieża widokowa w Kaszczorze

Wieża widokowa w Kaszczorze

Gdy pomijamy Kaszczor, z wieży w Olejnicy wracamy do asfaltu, skręcamy w prawo i po kilku metrach przed kanałem w lewo. Teraz leśną drogą, szlakiem niebieskim, jedziemy w kierunku Perkowa i Przemętu. Na skrzyżowaniu skręcamy lekko w prawo (trzymamy się szlaku niebieskiego), a po drodze mijamy Polanę Myśliwską i Ostoję Dzik (dobre miejsce na piknik). Jedziemy cały czas wzdłuż jezior, które możemy obserwować po naszej prawej ręce. Gdy dojedziemy do Perkowa, skręcamy w prawo i zaraz za skrzyżowaniem wjeżdżamy na ścieżkę rowerową do Przemętu. Już po kilku metrach zobaczymy przed nami imponujące wieże Opactwa w Przemęcie.

Opactwo w Przemęcie

Opactwo w Przemęcie

Jedziemy dalej przez Przemęt cały czas główną drogą asfaltową (tu warto uważać, bo to jedyny odcinek z dużym natężeniem ruchu kołowego) ulicą Opacką, dalej ul. Kasztelańską, mijamy po lewej stację benzynową, następnie staw. Tu skręcamy na Śmigiel (w lewo). Po kilkuset metrach po lewej będzie przystanek, za nim skręcamy w lewo (przed stodołą i tablicą ogłoszeniową) i zaraz skręcamy w lewo w ul. Kluczewską. Teraz prosto polną drogą przez pola w kierunku Kluczewa. W Kluczewie tylko na chwilę wjeżdżamy na asfalt, ale jedziemy nadal prosto i po 100 metrach wjeżdżamy z powrotem na polną drogę. Teraz już prosta droga do ostatniej wieży w Siekowie. Stąd prowadzą już znaki, więc nie sposób się zgubić. Wieża w Siekowie jest czynna tylko w weekend (piątek-niedziela), a wstęp jest płatny: 2 zł bilet normalny, 1 zł bilet ulgowy. Na szczyt prowadzi 147 schodów. Widok ze szczytu jest wspaniały, warto zabrać lornetkę, bo można stąd podziwiać cały Przemęcki Park Krajobrazowy, chociaż formalnie wieża w Siekowie leży już poza obszarem parku.

Wieża widokowa w Siekowie

Wieża widokowa w Siekowie

Z ostatniej wieży wracamy tą samą drogą, przez pola, Kluczewo, znowu przez pola aż dojedziemy do Przemętu. Tu kierujemy się w prawo do centrum i obok stawu, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo na Wieleń. Wjeżdżamy na ścieżkę rowerową, ale tylko na chwilę. Gdy droga zacznie zakręcać w prawo, po lewej ręce zobaczymy krzyż (kapliczkę). Powinniśmy tutaj kierować się prosto drogą polną (ścieżka rowerowa będzie skręcać jak asfaltówka w prawo), tak aby kapliczkę mieć po prawej ręce. Teraz czeka nas niewielki podjazd, ale od szczytu będzie już tylko z górki. Po kilkunastu minutach dojedziemy do Starkowa, tu skręcamy w prawo, przejeżdżamy przez tory i skręcamy w lewo na krzyżowaniu z kapliczką w kształcie małego kościoła. Teraz ścieżką rowerową jedziemy już do Boszkowa-Letniska, cały czas wzdłuż asfaltu.

Sugeruję zapoznać się z mapą przed wyjazdem i prześledzić trasę np. na Google Maps oraz korzystając ze Street View. Warto również wydrukować sobie mapkę z początku tego posta i jechać “po mapie”. Szlaki w Przemęckim Parku Krajobrazowym są dobrze oznakowane, ale szlaków jest dużo (piesze, nordic walking, rowerowe) i niektóre oznaczenia nadgryzł już ząb czasu. Zauważyłem np., że na trasie spotkamy zarówno szlak pomarańczowy, jak i czerwony, przy czym czerwona farba w niektórych miejscach nieco wyblakła i można pomarańczowy z czerwonym wyblakłym bardzo łatwo pomylić. Komórka z GPSem i aplikają Google Maps też może się przydać w razie wątpliwości na trasie.

Comments are closed.